-

Зареждане...

С учениците от групите за допълнителна подкрепа в НУ „Васил Левски“ – гр. Белоградчик е проведено мероприятие във връзка с Плана за противодействие на тормоза и насилието в училище на РЦПППО – област Видин на тема „Заедно сме силни и заедно можем да победим агресията“.

На учениците е представена презентация по темата, в която агресията е представена като проблем, засягащ цялото общество. Тя може да се прояви в различни форми – физическа, вербална или психологическа, и често оставя дълбоки следи върху тези, които са нейни жертви. Изброени са стъпките, с които може да се осъзнае сериозността на проблема. Всеки ученик говори и сподели своите преживявания и мнения по темата. Като един от най-важните начини за справяне е така наречената „Приятелска ръка“. Всеки ученик да се чувства сигурен, че ще  получи подкрепа, ако се почувства застрашен. Учениците споделят как се чувстват в подобни ситуации и как постъпват  в такива моменти. Говориха за бушуващите у тях емоции. Учителите представиха на учениците различни начини за справяне с лошите, негативни и агресивни емоции.

След презентацията и дискусията по темата, учениците изиграват две игри:

  • ,,Игра на чувства“ – На учениците са раздадени различни картинки на деца в различни негативни и позитивни емоции. Всеки от тях помисли и създаде кратко разказче, което разкрива какво преживява героят от картинката.
  • ,,Ролева игра“ – Всеки ученик получи картинка на позитивен или негативен герой: червената шапка, лошият вълк, Пепеляшка, мащехата на Пепеляшка. Учениците подчертаха качествата на героите и обсъдиха поведението им и това какво би могло да се промени, за да са по-добри всички герои.

На децата е дадена възможността да изразят своята ,,лоша‘ емоция като надраскат блоков лист с идеята, че от тяхната драсканица може да се получи красива картина. Мероприятието завършва с изработване на постер с положителни думи.

Организатори на събитието са Цветана Михайлова – ресурсен учител, Силвия Димитрова – ресурсен учител и Цветомир Митев – психолог, педагогически специалисти на РЦПППО – област Видин.