-

Зареждане...

Среща за методическа подкрепа на тема „Ролята на ресурсните учители и съвместното преподаване в приобщаващото образование“ е проведена с педагогически специалисти от ОУ „Епископ Софириний Врачански“ – гр. Видин.

По време на срещата се разглеждат темите:

  • Паралелно преподаване – Двама учители преподават в едно и също време. Класната стая може да бъде разделена на половина, като единият учител преподава на едната половина, а другият на другата. Двамата преподават един и същи урок по едно и също време, но с различни средства според индивидуалностите в класната стая и спецификата на учениците със специални образователни потребности.
  • Екипно преподаване – Това е един от най-добрите стилове на преподаване в класната стая, когато двамата учители преподават съвместно на целия клас. Учителите разделят учебното съдържание на малки части, и докато единия преподава, другия учител може да онагледява преподаваното, да подпомага учениците със затруднение, да използва образователен софтуер и др.
  • Един преподава, един подпомага – Този стил не трябва да бъде доминиращ, но в някои ситуации и моменти, може да бъде полезен. Изключително подходящ е в настоящия момент за съвместна работа между общообразователен и ресурсен учител. Той се състои в това, общообразователният учител преподава на целия клас и в същото време ресурсният учител наблюдава работата на учениците, особено на тези със затруднение и оказва помощ при изпълнение на инструкциите на учителя. Подходът изисква предварителна координация между учителите, за да може да се планират подходящи образователни стратегии.
  • Образователни зони.

Участници в методическата подкрепа са г-жа Ася Петрова – Директор на РЦПППО – област Видин,  г-н Милотин Крачунов – Директор на ОУ ,,Епископ Софроний Врачански‘‘ – Видин, г-н Цветомир Митев – психолог в РЦПППО – област Видин, г-жа  Анелия Русинова – старши ресурсен учител в РЦПППО – област Видин, г-жа Мариела Георгиева – ресурсен учител в РЦПППО – област Видин, педагогически специалисти и членове на екипите за личностно развитие от образователната институция.