-

Зареждане...

РЦПППО – област Видин, с подкрепата на УНИЦЕФ – България и Фондация „Асист – помагащи технологии“, проведе уъркшоп на тема: „Иновативни инструменти за допълваща и алтернативна комуникация“. Иновативната форма на обучение е заключителна част от работата по проект „Глас за всяко дете“. Участие в събитието вземат 44 педагогически специалисти от област Видин.

Събитието е открито от г-жа Ася Петрова, директор на РЦПППО – област Видин, и г-жа Ани Арутюнян, областен управител на област Видин. Гост на събитието е г-жа Кристина Димитрова, старши екперт „Приобщаващо образование“ в РУО – Видин.

В духа на предстоящия празник на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност – 24 май, г-жа Арутюнян връчи грамоти на изявени, в сферата на приобщаващото образование, педагогически специалисти от област Видин.

Темите, разгледани по време на обучението, са:

  • Г-жа Емилия Трифонова, логопед-рехабилитатор на слуха и говора и фасилитатор по проект „Глас за всяко дете“, представи дейностите, които са извършени по проекта.
  • Г-жа Катрин Каменова, ресурсен учител, представи базови знания и умения за работа със средствата за ДАК и даде практически насоки за въвеждането им.
  • Г-жа Мирослава Николова, логопед, представи приложението C-board и сподели добри практики от директната подкрепа на деца с комплексни комуникативни нарушения, част от проекта.
  • Г-жа Паола Найденова, логопед, представи PIADS – инструмент за проследяване на напредъка при използване на средстава за ДАК и сподели добри практики от директната подкрепа на деца с комплексни комуникативни нарушения, част от проекта.
  • Г-н Марио Бондоков, ресурсен учител и специалист от Националния екип по ДАК, представи софтуера Communicator 5 и устройството за контрол с поглед

След края на теоретичната част на участниците е дадена възможност за практическа работа със софтуерите за ДАК, а също така и за екипна дейност, свързана с изработване комуникационно табло за различни комуникативни ситуации.

За всички участници в събитието са подготвени примерни нискотехнологични средства за ДАК, които биха могли да използват в работата си, а също така и информационни брошури, които да обогатят знанията им за ДАК.